24
sty

Spieki kwarcowe wady i zalety

Materiały te coraz częściej wykorzystywane są do wykańczania łazienek i salonów czy produkcji blatów kuchennych, a nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć ich też do upiększenia elewacji bądź tarasu. Spieki kwarcowe to w ostatnich latach prawdziwy hit w aranżacji wnętrz. Dzisiaj przyjrzymy się ich najważniejszym właściwościom – wkrótce dowiesz się, jakie są ich wady i zalety oraz czy rzeczywiście warto w nie zainwestować!

Spiek kwarcowy – zalety modnego materiału wykończeniowego

Kruszywa naturalnego pochodzenia oraz pigmenty ceramiczne poddawane są tak ogromnej temperaturze i ciśnieniu, że gotowy produkt jest właściwie niezniszczalny. I nie jest to żaden slogan reklamowy – na blacie wykonanym ze spieku kwarcowego możesz kroić bez użycia deski co tylko chcesz, a i tak nie powstaną na nim żadne rysy czy pęknięcia. Jednak odporność na uszkodzenia mechaniczne to nie jedyny atut tego materiału. Należy do nich także świetna wytrzymałość na nawet bardzo wysokie temperatury (blachę wyjętą prosto z piekarnika można postawić bezpośrednio na blacie, płyty nadają się też do użycia wewnątrz kominka) oraz wilgoć. Jeżeli dodamy do tego fakt, że produkty są nawet 10 razy lżejsze od płyt z kamienia naturalnego o podobnej grubości, a do ich wytworzenia nie jest potrzebna żywica, będziemy mieć odpowiedź, dlaczego materiał znajduje tak szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz, elewacji itd.

Poza doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi, zalety spieku kwarcowego to także:
• wysokie walory wizualne – płyty idealnie imitują kamień naturalny
• łatwość montażu i utrzymania w czystości – materiał jest odporny na agresywne detergenty
• szeroka gama dostępnych formatów i wzorów
• niewymagający transport ze względu na niesamowitą lekkość materiału

Wady spieku kwarcowego – o czym trzeba pamiętać?

Jak to zwykle w życiu bywa, za bardzo wysoką jakość przyjdzie nam odpowiednio zapłacić. Cena uzasadniona jest jednak doskonałą wytrzymałością materiału i trzeba pamiętać, że płacimy tylko raz, a później oszczędzimy np. na kosztach konserwacji blatu lub płyt ściennych w salonie.

Okazuje się więc, że produkt ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Wydasz co prawda na niego nieco więcej pieniędzy, ale każda złotówka zwróci się w postaci niewiarygodnego piękna i długoletniej trwałości materiału!